Staff

The Terrie and Bradley Bloom Artistic Director, Diane Paulus
Executive Director, Diane Quinn
 

ARTISTIC

• Producer Diane Borger
• Director of Artistic Programs/Dramaturg Ryan McKittrick
Line Producer Mark Lunsford
• Resident Director Allegra Libonati
• Artistic Associate Shira Milikowsky
• Company Manager Ryan Sweeney
• Artistic Fellow Kimiko Matsuda-Lawrence
• Special Assistant Brídín Clements
• Artistic Assistant Anna Kelsey

INSTITUTE

Director Scott Zigler
Administrative Director Julia Smeliansky
Associate Director Marcus Stern
Co-head of Dramaturgy Anatoly Smeliansky
Co-head of Dramaturgy Ryan McKittrick
Resident Literary Advisor Arthur Holmberg
Head of Voice and Speech Erika Bailey
Institute Fellow Katy Poludniak
• Student Financial Aid Administrator Katie Kelsall

OBERON

• Venue Manager Leo X. Crowley
• Production Manager Skip Curtiss
 Programming Associate Emma Watt
• Assistant Venue Manager Megan Minger
• House Technician Justin Paice
Assistant Sound Supervisor Alex Giorgetti
Theatrical Audio Technician Katrina Sistare
• House Sound Engineer Michael Policare
• OBERON Programming Intern Emily Bergquist
House Lighting Programmer Sean Pieroth

 

EXTERNAL AFFAIRS

Development

• Deputy Director of Development Jessica Morrison
• Grants Manager Meghan Coleman
Development Officers Christine Noah, Jonathan Remmers
• Development Information and Database Specialist Darnell Graham
• Development Fellow Caroline Hertz

Marketing & Communications

• Director of Marketing and Communications Anna Fitzloff
Assistant Director of Marketing and Communications Grace Geller
Senior Graphic Designer Joel Zayac
• Education and Community Programs Manager Brenna Nicely
• Education and Community Programs Fellow James Montaño
• Publications and Artistic Programs Fellow Robert Duffley
Interim Public Relations Associate Nicole Banks
• Videographer Johnathan Carr
• Education and Community Programs Interns David Lynch, Zoë Sonnenberg

Patron Services

• Director of Patron Services / System Administrator Derek Mueller
 Ticket Services Manager Alicia Curtis
Assistant Ticket Services Manager Emma Putnam
• Audience Services Manager Stephen Wuycheck
Weekend Shift Supervisor Heather Conroe
• Ticket Services Representative Cassandra Long
• Audience Services Manager Stephen Wuycheck
• Ticket Services Staff Taylor Hughes, Danielle Long, Jessica Mullen, Tani Nakamoto, Kathleen Sansone
Front of House Manager Matt Spano
• Duty House Managers Heather Conroe, Marissa Friedman, Anna Kelsey, Stephanie Pando
• Volunteer Usher Coordinator Barbara Lindstrom

GENERAL MANAGEMENT

• General Manager Steven Showalter
• Associate General Manager Teresa Gozzo

FINANCE

 Director of Finance Kathryn Rosenberg
Senior Financial Accountant Rebecca Wrigley

• Payroll Coordinator David Jewett
• Financial Associate Toufiq Aitelfqih
• Accounting Assistant Yvette Layne

PRODUCTION

Associate Production Managers Jeremie Lozier
• Production Supervisor, Pedagogical Programs Kathryn Nakaji
Interim IATT Production Management Fellow Bryant Cyr
Costume/Props Stock Manager Suzanne O. Kadiff

Costumes

Costume Shop Manager Jeannette Hawley
Assistant Costume Shop Manager Carson M. Eddy
Head Draper Caitlin Menotti
• Crafts Artisan Jeffrey Scott Burrows
Wardrobe Supervisor Alma Reyes Burgos
Wig Runner Emily Damron

Lights

Lighting Supervisor Matthew Adelman
• Assistant Lighting Supervisor Alex Brandt
• Light Board Programmer/Operator Jeremy Goldenberg
• Lighting Design Fellow Ali Witten

Properties

• Props Manager Cynthia Lee-Sullivan
• Assistant Props Master Rebecca Helgeson
• Props Carpenter Nicholas Menge

Scenery

Technical Director Stephen Setterlun
Assistant Technical Director Kristin Knutson
Shop Supervisor David Schultz
Scenic Charge Artist Jerry Vogt
Master Carpenter Peter Doucette
Scenic Carpenters Dan Lincoln, York-Andreas Paris
• Scenic Painter Heather Morris

Sound

• Sound Manager Sam Lerner
Assistant Sound Manager Bryan Atterberry
Front of House Sound Operator/Mixer Michelle Reiss
Deck Sound/A2 Alex Hug, Beatriz Piper

 

Stage

• Assistant Stage Operations Supervisor Steven Manifold
• Stage Operations Keelia Liptak
Stage Operations--Props Ricky Roman

THEATER AND FACILITIES

• Theater and Facilities Manager Tracy Keene
Main Receptionists Sarah Leon, Maria Medeiros
• Receptionists Jack Holder, Barbara Lindstrom, Sean O'Leary, Alison Schaefer, Matt Spano

Search form